Ersin TORUNOĞLU
Kişisel Web Sitesi

 
 
Bu Gün : 0  
En Çok : 102
 
Ortalama : 26  
Toplam : 16266  
 
Tarihte Bugün Neler Oldu
 
 
 
ESENTEPE (KABAKULAK) KÖYÜ TARİHÇESİ

         Köyümüze yerleşen insanlar  şimdiki Gürcistan topraklarında bulunan Batum’a  bağlı  Macahel  ilçesinin Kvabitavi  köyünden (Camili-Kayalar)  gelmişlerdir. Osmanlı- Rus Harbi (Rumi 1293 ve Miladi 1877) kısaca 93 Harbi sırasında  (1877-1878   yılında) Osmanlı toprakları olan bu yerler Ruslar tarafından işgal edilince oturdukları toprakları terk ederek hicret etmek  zorunda kalmışlardır.

         Batum’dan Ünye’ye kadar gelip konaklayan Osman Usta, Ömer Usta, Bebeloğlu, Hacıoğlu, İmamoğlu, Lazgıoğlu  adındaki kabileler bir zaman sonra   sahilde baş gösteren  Sıtma salgını ve sivrisinek saldırıları sonucunda Ünye’den ayrılarak daha serin ve yüksek olan  köyümüzün bulunduğu şu anki  alanına gelip yerleşmişlerdir.

         Köyümüzün  Kilisekar, Matoslar, Artinustalar, Kerpiçlik, Bedikler, Minaslar, Hastoğlebi diye bilinen bölgelerinin daha önce de  yerleşim yeri olarak kullanıldığı bilinmektedir.

         Köyümüzün bulunduğu topraklarda sarı çiçekli Orman Gülü bolca yetiştiğinden köye ilk yerleşenler buranın adına “Sarıyer” adını vermişlerdir.

Cumhuriyetle birlikte yerleşim yerleri kayıtlara geçerken köyümüzün adı “Kabakulak” olarak yazılmıştır. Bir rivayete göre köyün Çorakdere  mevkiinde yetişen ve kabakulak hastalığına iyi gelen bir otun (Yıldırım Çiçeği) bol olması sebebiyle bu ismin verilmiş olması, diğer rivayete göre de  Karakuş’un Nahiye (Akkuş) olmasından sonra köyün adını “Sarıyer” olarak yazdırmaya giden kişinin Kabakulak hastası olması nedeniyle köy isimlerini yazan memurun  buna istinaden köyümüzün ismini “Kabakulak” olarak yazması vesile olmuştur.

         Köyümüz her türlü rüzgarı aldığı için köyümüzün adı  1995 yılında köy ihtiyar heyetinin talebi üzerine Esentepe olarak değiştirilmiştir. Resmi ismi Esentepe olan köyümüzün diğer ismi (Kabakulak) de halen halk arasında yaygın olarak kullanılmaktadır.

 
 
v1